Kemalpaşa Devlet Hastanesi

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü
Kemalpaşa Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Refakatçi Kuralları

Güncelleme Tarihi: 08/02/2018

1. Refakatçiler hastane kurallarına uyacaklardır. İhlali halinde, ilgili kişinin refakat durumu kabul edilmeyecektir.

2. Refakatçiler (hekim ve hemşire direktifleri dışında) hastaya yönelik herhangi bir uygulama yapmayacaktır. 

3. Refakatçiler hastaneye ait eşya malzemeleri düzenli ve temiz tutacaklar, hastane malına zarar veren refakatçi, zararı karşılayacaktır. 

4. Sizlere huzurlu bir ortam sağlanması için, hasta ve yakınlarının; hasta odası ve servis koridorlarında yüksek sesle konuşmaması, gürültü yapmaması şarttır. Ayrıca odalarınızda bulunan televizyonların başkalarını rahatsız etmeyecek şekilde kullanılması; doktor vizite saatlerinde ve saat 22.00 den sonra kapatılması gerekir. 

5. Refakatçiler adlarına düzenlenmiş refakat kimlik kartlarını sürekli takılı tutacaklardır. 

6. Refakatçiler ilgili hekim ya da hemşire istemi dışında, hastaların hastane dışına çıkarmayacak veya yatağını değiştirmeyecektir. 

7. Refakatçiler hastane dahilinde tütün ve alkollü madde kullanmayacaktır. 

8. Refakatçiler hastaya yiyecek, içecek getirmeyecek, hekim ya da hemşireye danışmadan hastaya hiçbir yiyecek, içecek vermeyecektir. 

9. Refakatçiler hasta odaları ve koridorlarda yüksek sesle konuşmayacak, çalışanları ve diğer hastaları rahatsız etmeyeceklerdir. 

10. Süresi biten refakatçi kimlik kartları yenilenecektir. 

11. Refakatçiler, refakat kartlarını göstermek sureti ile hastanemiz yemek hizmetlerinden ayrı bir ücret ödemeksizin yararlanacaklardır. 

12. Refakatçi değişimlerinden servis hemşireleri haberdar edilecektir. 

13. Refakatçiler hastaları ile ilgili herhangi bir sorun olduğu zaman hemşireye haber verilecektir.                           

 

 HASTANEMİZİN GENEL KURALLARI

1.       Hastanemizde sıra beklemeden poliklinik kaydınızı yaptırabilmeniz için ilk kayıt biriminde “HASTANE TANITIM KARTINIZI” alınız.

2.       Hastanemizde konuk olarak kaldığınız süre içerisinde rahat ve huzur içinde olmanızı sağlamak amacıyla idaremizce aşağıda belirtilen düzenlemelerde bulunulmuştur.

3.       Hastalarınızı her gün ÖĞLEN 13.00 – 14.00 AKŞAM 19.00 – 20.00 saatleri arasındaki günde iki kez ziyaret edebilirsiniz.

4.       12 yaşından küçük çocukların vücut direnci büyüklerden daha zayıf olduğundan mümkün olduğunca Hastane ortamına getirilmemesi ve hasta ziyaretlerine getirilmeleri gözbebeğimiz çocuklarımızın sağlığı için zararlıdır. Bu nedenle çocuklarımız hasta olmadığı sürece Hastaneye getirilmemeleri ve hasta ziyaretlerine getirilmemesi rica olunur.

5.       Hastanemizde hasta kayıt kabul Sağlık Bakanlığı 182 nolu MHRS hattını arayarak, internet üzerinden randevu alarak ve randevu alamayanlar ilk gelişte sıra numarası alarak ilgili polikliniğe kayıt işlemleri yapılmaktadır.

6.       Hastanemize muayene olmak veya herhangi bir hastane hizmetinden yararlanmak amacıyla müracaat ettiğinizde NÜFUS CÜZDANINIZI veya TC Kimlik yazılı resmi bir kimlik belgenizi yanınızda bulundurunuz.

7.       Yeşil kartlı hastalar için sağlık karnelerinin bilgilerinin güncel ve doğru olması vize gerekiyorsa vizelerinin yapılmış olması TC KİMLİK numaranızın da doğru olması gerekmektedir. Unutmayınız ki evrak ve bilgi eksikliğini gidermek sizin yükümlülüğünüzdedir, eksik bilgileriniz yüzünden Mağdur olmamanız ve Hastanemiz çalışma düzenini bozmamanız açısından önemlidir.

8.       Randevu aldığınız zaman Randevunuza riayet ediniz. Randevu saatinden 10 dakika önce ilk kayıt biriminden veya kartınızla poliklinik kapılarındaki HTS sisteminden kaydınızı tamamlayınız.

9.       Hastanemiz koridorlarında ve poliklinik önlerinde birikmeyiniz Hastanemizin Bekleme salonu mevcuttur. Bekleme salonlarında bulunan ekranlardan poliklinik sıra numaranızı takip edebilirsiniz.

10.   Her hastanın kendi sağlığına özgü diyet ve yiyecek kısıtlamaları vardır. Bu nedenle dışarıdan yiyecek getirmek hastalarımızın tedavilerini güçleştirebilir ve iyileşme sürelerini geciktirebilir.

11.   Hastane binası içinde, tıbbi ve yasal gerekçelerle; hasta, refakatçi ve ziyaretçilerin sigara içmesi kesinlikle yasaktır.

12.   Sizlere huzurlu bir ortam sağlanması için, hasta ve yakınlarının; hasta odası ve servis koridorlarında yüksek sesle konuşmaması, gürültü yapmaması şarttır. Ayrıca odalarınızda bulunan televizyonların başkalarını rahatsız etmeyecek şekilde kullanılması; doktor vizite saatlerinde ve saat 22.00 den sonra kapatılması gerekir.

13.   Yatış sırasında para ve her türlü değerli eşyanın hasta tarafından kendi yakınına teslim edilmesi gerekmektedir. Ancak zorunlu durumlarda belge karşılığında mesai saatleri içinde Vezne görevlisine, mesai saatleri dışında nöbetçi memura teslim etmeleri mümkündür. Emanetler kasada muhafaza edilmektedir.

14.   Hastanemiz görevlileri dışında tanımadığınız ve güvenmediğiniz insanlardan yardım istemeyiniz.

15.   Hastanemizin santral telefonu (0232) 878 75 75  (pbx) dir.