İzmir Kemalpaşa Devlet Hastanesi

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü
İzmir Kemalpaşa Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Sağlıklı Sünnet Hakkında…

Güncelleme Tarihi: 22/02/2018


Screenshot_2.jpg
Çocuklarda en sık olarak uygulanan cerrahi işlem olan sünnet, penis başını örten ve sünnet derisi olarak bilinen "Prepisyum"un uygun bir uzunlukta cerrahi yöntemlerle kesilerek çıkarılmasıdır.

Ülkemizde sünnet dini ve sosyal bir istek olup, tüm erkek çocuklarında yaygın olarak uygulanmaktadır. Aile için sünnet töreni yapılması zevkli ve gururlu bir olay, manevi bir mutluluk olarak kabul edilmektedir. Çocuk açısından ise sünnet, arkadaşları arasında statü kazanmak açısından önemli bir olaydır. Bir cerrahi işlem olarak ise sünnet, mutlaka hekimler tarafından ve aynen bir cerrahi işlemde uygulanan ilke ve kurallara titizlikle uyularak yapılması gereken çok önemli bir cerrahi müdahaledir.

Sünnet Neden Yapılır?

Sünnetin başlıca iki gerekçesi vardır: 
 1 - Tıbbi gereklilik   
 2 - Toplumun sosyal ve dini nedenlerden dolayı istekli olması. 

İlk bir yaş içerisinde sünnetin idrar yolu enfeksiyonlarından koruma özelliği daha yüksektir. Pipinin ucunun dar olması bebeğin işemesini zorlaştırıyorsa, peniste sık enfeksiyona, çocukta sık idrar yolu enfeksiyonlarına neden oluyorsa ya da çocuğun başka bir ürolojik rahatsızlığı varsa bu durumlarda sünnet tıbbi olarak yapılabilir. İsteğe bağlı sünnet ise, ülkemiz dahil dünyanın birçok yöresinde yaygın olarak yapılmaktadır.

Sünnet Ne zaman Yapılmalı? 

Sünnet yaşı olarak herhangi bir fikir birliği bulunmamaktadır. Çocuğun geçirmek zorunda olduğu,  endişe verici ve ne olursa olsun canının yanmasına yol açacak sünnet işleminin en az sıkıntı çekeceği ve anılarında yer almayacağı bir yaşta yapılması önemlidir. Ülkemizde sünnet ergenlik çağı öncesi yapılmaktadır. 

Son zamanlarda yeni doğan bebeklerde cerrahi işlemin kolaylığı, bebekte yara iyileşmesinin çabuk olması, sünnet sonrası bakımın kolaylığı ve psikolojik travma oluşturmaması nedeniyle en ideal yaş olarak kabul edilmektedir. 

Her yaşta sünnet yapılabilmekle beraber 3-6 yaş arası çocuklarda kimlik gelişimi, ben merkeziyetçi ve uyumsuz olmaları nedeniyle zorunlu olmadıkça yapılmamalıdır. Çocuğun cinsel organını keşfettiği bir dönemde bu bölgeye ağrılı bir girişim yapılması, ileride geri dönüşü çok zor olabilecek, psikoseksüel ve psikolojik sorunlara yol açabilir.

Sünneti Kim Yapmalı?

Uygun olmayan şartlarda ve ortamlarda, ehliyetsiz kişiler tarafından yapılan sünnetler kalıcı sakatlıklar da dahil ciddi komplikasyonlara yol açabilmektedir. Toplumun yarısına uygulanan bir cerrahi girişim olduğu düşünülürse, ortaya çıkan risk daha net olarak anlaşılabilir. Sünnet sonrası dönemde enfeksiyon, kanama, eksik veya fazla derinin kalması ve oldukça sık olarak da estetik kusurlar olarak sayılabilecek ve ikincil cerrahiler gerektiren ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilmektedir. Komplikasyonlardan kaçınmak, sünneti bir cerrahi girişim olarak görmek ve ameliyathane ortamında uzmanlarca yapılmasını sağlamakla mümkündür.

Çocuk hastaların cerrahi girişimleri, konusunda uzmanlaşmış kişiler tarafından yapılmalıdır. Sünneti kimler yapmalı sorusunun tartışmasız yanıtı, sünneti yapacak kişinin farklı yöntemler konusunda bilgili ve deneyim sahibi bir hekim, tercihen bir çocuk cerrahı veya çocuk üroloğu olmasıdır.

Klasik olarak eski çağlardan beri sünnet bıçakla, usturayla, neşterle veya makasla yapılmıştır. Ancak günümüzde modern tıp alanında meydana gelen gelişmeler sonrasında çağdaş ve uygun alet ve dikiş materyalleriyle sünnet işlemi daha kolay ve sorunsuz yapılabilmektedir.

İşlemin kesin ve mutlak şekilde ağrısız yapılması gereklidir. İşlem sonrası ağrı kontrolüne de destek sağlayacak uzun etkili bir lokal anestezik madde ile penis bölgesine enjeksiyon yapılmalıdır. 

Yetkisiz kişilerce uygun olmayan sağlık koşullarında yapılan sünnetlerden sonra komplikasyonlar ortaya çıkabilmektedir. Sünnet komplikasyonları daha çok iki başlık altında toplanabilmektedir:

Büyük Komplikasyonlar

1.Erken dönem komplikasyonları

  1.Penis kangreni
  2.Penisin kesilmesi
  3.Penis başı yaralanmaları
  4.Şiddetli kanama
 
2.Geç dönem komplikasyonları

  1.İdrar çıkış deliğinin daralması
  2.Cilt köprüleri
  3.Penisde şekil bozukluğu ve eğrilik

Küçük Komplikasyonlar

  1.Kanama
  2.Enfeksiyon
  3.İdrar çıkış deliğinin kırmızı ve sulu bir hal alması