T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Kemalpaşa Devlet Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Kemalpaşa Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Dünya Diyabet Günü Etkinliği

Güncelleme Tarihi: 29/08/2018

Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü 15 Ekim Dünya El Yıkama Günü kapsamında el hijyeninin önemine dikkat çekerek, 11 adımda el yıkama yönteminin anlatıldığı bir farkındalık etkinliği düzenledi.

Alışveriş merkezine kurulan stantta görevli olan uzmanlar vatandaşlara ellerin doğru ve tam olarak yıkanmadığında mikropların barınmaya devam ettiğini hijyen kontrol kitleriyle gösterdi. 

“Sağlık Elimizde” sloganıyla düzenlenen etkinlik ile ellerimizin klasik yıkama yöntemleri ile gerçek anlamda temizlenmediği, bunun için belirlenen yöntemlerin uygulanarak yıkanması halinde gerçek hijyenin sağlanabileceği uygulamalı olarak anlatıldı.

Etkinlik kapsamında AVM mağaza girişlerine ve tuvaletlerin bilgilendirme panolarına el yıkama ile ilgili afişler asıldı ve vatandaşlara bilgilendirici broşürler dağıtıldı. Alana kurulan LCD ekran aracılığıyla ise el hijyeni konusunda genel müdürlüğümüz görevlileri tarafından hazırlanan video ve kamu spotu  yayınlandı.
diyabet.png

Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü kronik hastalıklarla mücadele kapsamında diyabet ile ilgili toplumsal farkındalığı sağlamak ve diyabet konusunda vatandaşların bilgi düzeylerini artırmak amacıyla DİYABET GÜNÜ etkinliği düzenledi.

Eskişehir Yolu üzerindeki "Gerçek İstanbul Sosyete Pazarı" önünde düzenlenen etkinlikte, vatandaşlara, gebelik diyabeti, şeker hastalığının takibinde kullanılan hemoglobin A1c testi ve diyabetik ayak ile ilgili bilgiler verildi.

Etkinlik kapsamında vatandaşların tansiyon, kan şekeri düzeyi ve beden kitle indeksi ücretsiz olarak ölçüldükten sonra, 7 sorudan oluşan “Diyabet Yatkınlık Risk Testi” uygulandı. Test sonuçlarını değerlendiren uzmanlar diyabet hastalığı ve belirtilerini, Tip 1 diyabetli bireylerin diyabetlerini kontrol altında tutma yollarını ve Tip 2 diyabetten korunma yollarını vatandaşlara anlattı.

Vatandaşlara, diyabetli bireylerin yaptırdığı hemoglobin A1c test sonucunun yüzde 7'nin altında tutulmasının önemine dikkat çekmek amacıyla, 7 rakamının vurgulandığı "7 Soruda Diyabet" başlıklı kartlar ve "7 Maddede Tip 2 Diyabetten Korunma Yolları" baskılı çantalar verildi.

Toplumsal farkındalığın sağlanması amacıyla düzenlenen etkinliğe pazar esnafı da destek verdi. Pazar tezgâhlarına diyabet ile ilgili mesajların yazılı olduğu raketler asılarak, tezgâh sahipleri yakalarına #DiyabetinFarkındaOl yazılı buton rozet taktı.

diyabet1.png