T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Kemalpaşa Devlet Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Kemalpaşa Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Kemalpaşa’nın İlk Diyaliz Ünitesi Devlet Hastanesi Bünyesinde Hizmete Girdi

Güncelleme Tarihi: 09/01/2019

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Kemalpaşa Devlet Hastanesinde 5 yataklı Diyaliz Ünitesi törenle hizmete açıldı.

Katılımın yoğun olduğu açılış törenine İzmir İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Bediha Salnur, Adalet ve Kalkınma Partisi İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, Kemalpaşa İlçe Kaymakamı Kemal Kızılkaya, Belediye Başkanı Arif Uğurlu, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Erhan Gönülbağı ile çok sayıda sağlık yöneticisi, sağlık çalışanları ve vatandaş iştirak etti. 

“Diyaliz hastalarının yaşadıkları yerde diyalize girmeleri çok önemli”

İzmir İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Bediha Salnur yaptığı konuşmasında, Kemalpaşa’nın ilk diyaliz ünitesini hizmete açmaktan ötürü onur duyduklarını belirtti. “Diyaliz hastalarının yaşadıkları yere en yakın diyaliz merkezinde tedavi olmaları  çok anlam ifade ediyor. Çünkü diyaliz hastalarının zorlu bir yaşamları bulunuyor. Haftanın belli günleri uzun saatler diyaliz almak zorundalar. Eğer yaşadıkları yerde bu hizmeti alamıyorlarsa, kilometrelerce uzakta bir merkeze giderek diyalize giriyorlarsa hayatları daha da ızdıraplı ve zorlu bir hale geliyor.” dedi. 

“İzmir’de yaklaşık 4 bin diyaliz hastası tedavi görüyor” 
 
Ülke genelindeki diyaliz istatistiklerine de değinen İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Bediha Salnur, Türkiye’de yaklaşık 56 bin diyaliz hastasının 13 bin 884 diyaliz cihazı ile tedavi olduklarını ve bir diyaliz cihazına ortalama 4 hastanın düştüğünü kaydetti.

İzmir’de ise 19’u Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde, 4’ü üniversite hastanelerinde, 25’i özelde olmak üzere toplam 48 diyaliz merkezinin bulunduğunu, İzmir’de yaklaşık 4 bin diyaliz hastası olduğunu ifade etti.  229’u kamu hastanelerinde, 40 üniversite, 731 özelde olmak üzere toplam 1.006 diyaliz cihazı ile hizmet verildiğini de sözlerine ekledi.
  
“Gönül ister ki açtığımız bu ünitede hiç hastamızın olmaması”

Adalet ve Kalkınma Partisi İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar da konuşmasında insana yapılan yatırımların çok kıymetli olduğunu söyleyerek, hastalarımızın en yakın sağlık kuruluşlarından yararlanması için yatırımların devam ettiğini bundan sonra da devam edeceğini vurguladı. 

“Gönül ister ki açtığımız bu ünitede hiç hastamızın olmaması. Ancak, ihtiyaç duyulduğu anda da en iyi hizmeti alabilsin.” diyen Milletvekili Yaşar Kırkpınar, diyaliz ünitesinin açılmasında katkı sağlayan herkese teşekkür etti. 

“Kemalpaşalı uzun zamandır bugünü bekliyor”

Kemalpaşa İlçe Kaymakamı Kemal Kızılkaya da konuşmasında; diyaliz ünitesinin Kemalpaşa ilçesi için zorunlu olduğunu belirterek uzun zamandır Kemalpaşa halkının bugünü beklediğini dile getirdi, hayırlı uğurlu olmasını temenni etti. 

Kemalpaşa Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Orhan Rahmi Fesçekoğlu da hastanenin 2018 yılına ait istatistiki verilerini sunarak başladığı konuşmasında, Kemalpaşa’da kronik böbrek yetmezliği olup diyalize girmek zorunda olan hastaların bundan sonra konforlu bir şekilde evlerinden alınarak hastanelerinde diyalize gireceklerinden ötürü duyduğu memnuniyeti anlattı.
  

Açılış töreni kurdele kesiminin ardından diyaliz ünitesindeki hastaların ziyareti ile devam etti. Diyaliz hastalarına geçmiş olsun dileklerini sunan ve onlarla sohbet eden protokol üyeleri ardından düzenlenen kokteyle katıldı.

diy3.jpg

diy4.jpg
diy5.jpg
diy6.jpg
diy7.jpg
diy8.jpg
diy9.jpg